,
Message sent from:

Governors

Governors Commitment

All governors have a term of office of 4 years. During that time they are expected to play a full and active part in the leadership of the school. It is expected that all governors will attend 4 full board meetings each academic year and an annual away-day meeting. For these meetings governors will come well read, with added ideas and research findings to bring to the table. All governors will also actively seek to fulfil their responsibilities by attending the school during operational hours, meet, discuss and debate with staff, and take a full and active interest in the current pressures and opportunities facing the school community.

Roles and Responsibilities

In addition:

On-Line Training

Local Governing Body Members

EKO TRUST

GAINSBOROUGH SCHOOL LOCAL GOVERNING BODY MEMBERS

(UPDATED 23 January 2020)

 

Name

Category

Position/s held

Date  of appointment

Terms of Office End

LGB attendance 19/20

Nature of Business/

Employer

Interests

(date signed)

Lisa Christall, Ms

Head Teacher

 

01/09/2019

n/a

3/3

Eko Trust

None

(29/11/19)

M Shariful Islam, Mr

Parent Governor

 

21/03/2019

20/03/2023

2/3

Technical support engineer

None

(23/1/20)

Ana Lucia Pereira Alonso, Ms

Parent Governor

Vice-Chair Safeguarding

28/03/2018

27/03/2022

2/3

Education

None

(29/11/19)

Jacob Oudegeest, Mr

Trust Member

 

01/09/2019

31/08/2023

3/3

Eko Trust

None

(3/10/19)

Kate Jarrett-Shorter, Ms

Trust Member

Chair

12/07/2018

11/07/2022

3/3

Compass Partnership of Schools

None (1/12/19)

Hanna Osundina, Ms

Trust Member

 

23/05/2019

22/05/2023

2/3

Construction

None

(3/10/19)

Omoyemi Ekeolore, Mr

Trust Member

 

12/12/2019

11/12/2023

2/2

IT manager

None

(23/1/20)

Pearl Ho, Ms  Trust Member   19/05/2020 18/05/2024 1/1 Data science manager 

None

(15/6/20)

OTHER LGB MEMBERS WHO HAVE SERVED OVER THE LAST TWELVE MONTHS

Lucie Baxter-Lacey, Ms

Staff Governor

 

01/09/2016

31/08/2020

3/3

Eko Trust

None

(22/1/19)

Julie Carver, Ms

Trust Member

 

01/09/2016

31/08/2020

3/3

Eko Trust

None

(03/10/19)